3 Temmuz 2017 Pazartesi

Turşu zamanı...


Tarif Emel Başdoğan dan…
Her Tür Turşu İçin:

Bir tencereye bol su ve bir adet yıkanmış, temiz, kabuklu yumurta koyun, kaynatın. Su kaynarken tencereye tuz – tercihan iri taneli turşululuk tuz, ancak sofra tuzu da olur- ekleyin. Başlangıçta sudan daha ağır olan yumurta tencerenin dibine çökecektir. Ancak tuz eklendikçe nazlı nazlı sallanmaya başlayacak, yavaş yavaş suyun içinde salıncaktır. Yumurtanın yukarı doğru yolculuğunu gözlemleyerek tencerinin içine tuz serpmeye devam edin. Ta ki, yumurta suyun yüzeyine çıkana kadar. Tuz eklemeye son verin, su hala kaynamamışsa kaynamasını bekleyin. Bir kaç dakika kaynadıktan sonra altını kapatın ve soğumaya bırakın. 

Şimdi artık her tür turşuyu hazırlamak için tuz oranı standart bir suyunuz var. Şimdi bu tuzlu su ile turşu suyu karışımını hazırlamak gerekiyor ki, bu da son derece basit: Bir ölçü tuzlu su, bir ölçü sirke . Evet,hepsi bu!!

Kavanoza istediğiniz sebzeyi, lahana, salatalık, sivri biber, yeşil domates, vs vs.. aralara sarmısak ekleyerek sıkı sıkı döşeyin. Kavanoz ağzına kadar dolunca üstlerine eşit miktarda tuzlu su ve sirke dökün. Bir fincan tuzlu su, sonra bir fincan sirke, tekrar bir fincan tuzlu su… ve sirke. Sebzelerin, biberlerin arasından suyun boşlukları dolduraran aşağıya inişini keyifle seyredin. Kavanozun ağzını kapatın serin ve loş bir yerde bekletin. 

Nohut, şeker, limon suyu gibi başka turşu hazırlıklarında kullandığımız malzemelerin hiç biri bu karışıma eklenmiyor. Sadece su, tuz, sirke ve sarmısak, istenirse pul biber…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...